همانطور که میدانیم فرکانس شبکه برق ایران ۵۰ هرتز می باشد. این نوسان طبیعی برق متناوب باعث خاموش و روشن شدن بسیار سریع برخی منابع نور مانند لامپ های مهتابی می گردد. به این پدیده فلیکر می گویند. لازم به ذکر است که فلیکر با چشم غیر مسلح غیر قابل تشخیص می باشد. ولی در صورتی که مثلا با دوربین موبایل خود از نزدیک به لامپ نگاه کنیم این پدیده قابل مشاهده است.


حال اگر در ساخت لامپ ال ای دی از درایور مناسب استفاده نگردد و یا از ترانس استفاده شود که برق را به صورت کاملا DC شده ارائه ندهد، این پدیده بسیار شدید تر از لامپ های مهتابی مشاهده می گردد.

از عوارض فلیکر می توان به سردرد های مزمن، فشار و ناراحتی چشم اشاره کرد که از زمان رواج لامپ های فلورسنت باره توسط مصرف کنندگان مطرح شده است. همچنین اینگونه لامپ ها به هیچ عنوان مناسب کارهایی مانند مطالعه نمی باشند.
شایان ذکر است که اگر در تولید لامپ ال ای دی از تجهیزات مناسب استفاده شود میزان فلیکر به صفر می رسد و این مورد یکی از دلایل برتری لامپ ال ای دی در مقابل لامپ های کم مصرف می باشد.

توان راکتیو:

به زبان ساده می توان گفت توان راکتیو توانی می باشد که باعث روشنایی در لامپ نمی گردد و در اثر عناصر خازنی و یا سلفی به وجود می آید. همچنین نسبت توان حقیقی به توان ظاهری را ضریب توان گویند. هر چه ضریب توان به عدد یک نزدیک تر باشد لامپ از بازده بالاتری برخوردار است. متاسفانه دیده شده در برخی از لامپهای ال ای دی ارزان قیمت ضریب توان حتی  به ۰٫۵ هم میرسد. اینگونه لامپ ها مثلا اگر به اسم ۹ وات تولید گردند در واقع مصرف بسیار بیشتری دارند و هدف ما از جایگزینی لامپ ال ای دی را در جهت کاهش مصرف برق کاملا زیر سوال می برند

http://beraniko.com/product-category/%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%BE/%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%BE-led/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *