در بازار انگشترهای مختلفی وجود دارد، انگشترهای رنگارنگی که خیلی از آنها نگین سنگ واقعی نیستند و فقط از نظر ظاهری زیبایی دارند. علاوه بر تفاوت بین ظاهر این نوع انگشترها بین سنگ های طبیعی تفاوت هایی وجود دارد. برای انتخاب انگشتر مناسب چه از نظر علمی چه از نظر درمانی و چه از لحاظ مذهبی باید به برخی نکات توجه کرد. اگر قصد خرید انگشتر را دارید این مقاله را بخوانید.
 

وقتی می خواهیمانواع انگشتری بخریم که به سنگ خاصی مزین شده، چه از نوع مذهبی و چه از نوع غیر مذهبی اش، بنابر عادت یا شنیده ها دنبال سنگ یه اصطلاح طبیعی می گردیم؛ اما آبا ویژگی های سنگ طبیعی را می شناسیم؟ کارشناس ما در پاسخ به این سوال که سنگ طبیعی چیست و چگونه تشخیص داده می شود، توضیح می دهد: «منظور از سنگ طبیعی سنگی است که اشعه به آن نخورده و انرژی خاصی را دریافت نکرده باشد. در این حالت همه خواصی که در علم گوهر درمانی برشمرده اند در سنگ مورد نظر وجود دارد.»
البته بعضی از سنگ ها هم هستند که بنابر آیات و روایات اسلامی ارزشمند هستند، مثل سنگ عقیق یا دُر که بیشتر دُر نجف استخراج می شود. سنگ های فیروزه که معروف ترین آن فیروزه نیشابوری است و زمرد و یاقوت و… که در وهله دوم قرار می گیرند. یکی از مهم ترین سوالاتی که موقع خریدن انگشترهایی نگین دار توی ذهن مان به وجود می آید اصل و غیراصل بودن نگین انگشترهاست. بنا به گفته کارشناس برای این که به چنین تشخیصی برسید باید تجربه داشته باشید. البته سنگ های قیمتی مثل الماس، یاقوت یا زمرد یک راه تشخیص آزمایشگاهی دارند که اصالت و طبیعی بودن سنگ در آن معلوم می شود؛ ولی تشخیص سنگ های نیمه قیمتی مثل عقیق و دُر فقط از طریق روش تجربی ممکن است.
 دعا روی انگشتر؛ از ثواب تا زیبایی
در روایتی نقل شده است شخصی از حاکمی ستمگر به امام صادق(ع) شکایت می کند و امام می فرماید: انگشتری که نگین ان از حدید صینی است بساز و روی آن در سه سطر بنویس«اعوذ بجلال الله»، «اعوذ بکلمات الله» و «اعوذ برسول الله» و در زیر نگین در دو سطر نوشته شود: «آمنت بالله و کتبه» و «انی واثق بالله ورسله» و بر دور نگین نوشته شود: «اشهدان لا اله مخلصا».سپس امام فرمودند این انگشتر را در هر چیز که بر تو مشکل و سخت می شود در دست کن و هرگاه از دشمن ترسیدی نیز آن را به دست کن. همچنین هرگاه همراه زنی شود که زایمانش سخت شده، وضع حملش آسان خواهد شد. بنابراین حکاکی دعاهای مختلف روی نگین انگشتر تنها جنبه زینتی ندارد و در اسلام نیز به آن توصیه و سفارش شده است.
حرزهایی که معمولا روی انگشترها حکاکی می شوند و بین مردم مرسوم اند، شامل نام ائمه (س) بویژه نام حضرت علی (ع)، اسماء متبرکه یا اسم جلاله و بعضی از اذکاری هستند که سند روایی دارند و بعضی هم از آیات قرآن هستند از جمله آیت الکرسی.در میان ذکرها «حسبی الله» حرز انگشتر شش تن از ائمه بوده و در بین مردم جا افتاده است.